Klikk på bilde for å laste utvidet CV

E-post:milja@salovaara.net

Telefon:+47 41 43 11 45

 

 

 

 

 

 

 

Milja Salovaara (født 1972, Helsingfors) er en finsk kostymedesigner og scenograf. Milja har oppdrag i både Norge, Sverige og Finland.

I 2010 fikk Milja Salovaara Heddaprisen i kategorien beste visuelle design for sin scenografi til En folkefiende på Trøndelag Teater. Juryens begrunnelse var som følger:

«En oppsetnings visuelle design kan enten være minimalistisk, grotesk overdådig eller realistisk illusjonsskapende. Alt er tillatt, så lenge scenebildet både utdyper og fullbyrder helheten i oppsetningen. Nettopp dette kjennetegner årets prisvinner som her skapte et åpent, tilsynelatende ytterst enkelt, men samtidig komplekst scenebilde som med nøktern eleganse ga skuespillerne en ekstra dimensjon å spille mot og med, uten noensinne å ta fokus fra teksten. Dette scenebildet var et selvstendig kunstnerisk uttrykk som fra starten av skapte nysgjerrighet, fikk nye rom og spillesteder til å oppstå, endres og forsvinne, og underbygget og forsterket historien.”

 

Utstillings design:

  • Eventyr rommet permanent rom i National Galleriet i Oslo
  • Barnesoldat utstilling Nobels Fredssenter Oslo 2006

Scene produksjoner:

  • Hvem har Æren Av Ibrahim Amir (Oslo Nye Teater, Regi: Kim Bjarke)
  • Barnet av Jon Fosse (Nationaltheatret, Regi: Anne-Karen Hytten)
  • Draum om hausten av Jon Fosse (Det Norske teatret, Regi: Trine Wiggen)
  • Hvem er redd for Virginia Woolf av Edvard Albee (Oslo Nya Teater, Regi: Kim Bjarke)
  • Sound of Music av Richard Rodgers og Oscar Hammerstein (Kilden teater og konserthus, Regi: Morten Borgesen)
  • Andre verdskrigen av Lukas Bärfuss, David Greig,Oleg Bogaev (Det Norske teatret, Regi: Erik Ulfsby)
  • Helicopter av Angela Betzien (Nationaltheatret, Regi: Cecilie Mosli)
  • Fortrolige samtaler av Ingmar Bergman (Nationaltheatret, Regi: Liv Ullmann)
  • Fugletribunalet av Agnes Ravaten (Det Norske Teatret, Regi: Marit Moum Aune)
  • Fravær av Peter M. Floyd (Oslo Nya Teater, Regi: Birgitta victoria Svendsen)
  • Dido og aneasen av Henry Purcell og Nahum Tate (Nationaltheatret, Regi: Sigrid Strøm Reibo)
  • Ungen av av Harald Tusberg og Egil Monn-Iversen (Nationaltheatret, regi: Bjarte Hjelmeland)
  • Vaffelhjärte av Maria Parr (DNS, regi: Cecilie Mosli)
  • Folkefiende av Henrik Ibsen (Nationaltheatret, Regi : Peter Ness)
  • Norsk Reisning av Kjetil Indregaard (Riksteatret, regi : Kim Sørensen)
  • Ole Ivars av Kjetil Inregaard (Nationaltheatret, regi: Hanne Tømta
  • Stort og Stygt av Olaug Nilssen (Det Norske Teatret, Regi: Marit Moum Aune)
  • Anna Karenina av Leo Tolstoj (Gorky Drama Theater in Vladivostok)
  • Ronja Røverdatter (Nationaltheatret, Regi: Cecilie Mosli)
  • Nabucco (Opera Østfold, regi: Michael Mc Carthy)
  • Måken av Anton Tcehov (DNS, Regi: Anna-Karen Hytten)
  • Stort Stygt av Olaug Nilssen (Det Norske Teatret, Regi: Marit Moum Aune)
  • Onkel Vanja av Anton Tcehov (Nationaltheatret, Regi: Liv Ullmann)
  • Fruen fra havet av Henrik Ibsen (Riksteatret, Regi: Anne-Karen Hytten)
  • Love Song av Abi Morgan (Brageteatret, Regi: Cecilie Mosli)
  • Anna Karenina av Leo Tolstoj (Riksteatret, Regi: Morten Borgesen)
  • G7 av Eivind Salen (Teater Avantgarden, Regi: Ingrid Weme Nilssen)
  • Hair av James Rado Geroume Ragni (Trøndelag Teater, Regi: Carl Jørgen Kiønig)
  • Tolv Skilllings Opera av Bertol Brecht (Trøndelag Teater, Regi: Gabor Zambeki)
  • Den som Dikter av Kjell Askildsen (Kilden, Regi: Anne-Karen Hytten)
  • Vi har så korte ermer av Olaug Nilssen (Det Norske Teatret, Regi : Marit Moum Aune)
  • Insirkling av Carl-Frode Tiller (Det Norske Teatret, Regi : Lasse Kolsrud)
  • En voksen mann av Trond Arntzen (Agder Teater, Regi: Gard B Eidsvold)
  • Fyr på peisen av Line Baugstø (Agder Teater, Regi: Anne-Karen Hytten)
  • En folkefiende av Henrik Ibsen (Trøndelag Teater, Regi: Carl-Jørgen Kiønig)
  • Tyskertøs av Willy Ustad/Nora Evensen (Trøndelag Teater, Regi: Nora Evensen)
  • Et dukkehjem av Henrik Ibsen (Riksteatret, Regi: Anne Karen Hytten)
  • Eugen Onegin av Pjotr Tsjajkovskij (Den Nye Opera, Regi: Hilde Andersen)
  • Og aldri skal vi skiljast av Jon Fosse (DNS, Regi: Stig Amdam)
  • Den stundesløse av Ludvig Holberg (Trøndelag Teater, Regi : Bentein Baardson)
  • Lang dags ferd mot natt av Eugen O’Neill (Teatret Vårt, Regi: Erik Ulfsby)
  • John Gabriel Borchman av Henrik Ibsen (Trøndelag Teater, Regi: Bentein Baardson)
  • Jeg er vinden i trærne av Jesper Halle (Trøndelag Teater, Regi: Jon Tombre)
  • Boeing Boeing av Marc Camoletti (Dizzie Showteater, Regi: Per Olav Sørensen)
  • Rett i lommen av Michael Cooney (DNS, Regi: Nils Vogt)
  • Ligge i grønne enger av Anne B.Ragde (Trøndelag Teater, Regi: Otto Homlung)
  • Hun derre Jenny av Eva Wikander (Brageteatret, Regi: Carl-Jørgen Kiønig)
  • Which Witch av Adrian Bjørnhov (Det Norske Teater, Regi: Hilde Andersen)
  • Vildanden av Henrik Ibsen (Trøndelag Teater, Regi: Anne Karen Hytten)
  • Lampedusa av Henning Mankell (Teatret Vårt, Regi: Henning Mankell)
  • An-Magritt av Johan Falkberget (Det Norske Teater, Regi: Hilde Andersen)
  • Sammen igjen (Dizzie Showteater, Regi: Yngvar Numme)
  • Vem är rädd før V. Wolf av Edward Albee (Åbo Stadsteater, Regi: Anna-Elina Lyytikäinen)
  • Ingen skriv til Obersten av Gabriel G. Marques (Det Norske Teater, Regi: Yngve Sundvor)
  • Bussen av Lucas Bärfuss (Det Norske Teater, Regi: Eirik Nilssen-Brøyn)
  • Trondheim Open I (Trøndelag Teater)
  • Eplehagen av Frode Sander Øyen (Regi: Nora Evensen)
  • Folkehelsen av Carl Frode Tiller (Regi: Kjersti Haugen)
  • Trondheim Open II (Trøndelag Teater)
  • Det tredje stadiet av Tale Næss (Regi: Kjersti Haugen)
  • Washingtin av Johan Harstad (Regi: Nora Evensen)
  • Lukten av grønt gress av Bjørnar Teigen (Teatret Vårt, Regi: Bjørnar Teigen)
  • Hamlet av William Shakespeare (Centralteatret, Regi: Carl-Jørgen Kiønig)
  • Lille Eyolf av Henrik Ibsen (DNS, Regi: Viktoria Meirik)
  • Kaos er granne med gud av Lars Norén (Det Norske Teatret, Regi: Carl-Jørgen Kiønig)
  • Izzat av Gro Dahle/Kjetil Bjørnstad (Den Norske Opera, Regi: Terje Hartvigsen)
  • Blackbird av David Harrower (Nationaltheatret, Regi: Viktoria Meirik)
  • På’an igen av Jan Eggum (DNS, Regi: Erik Ulfsby)
  • Kristin Lavransdatter av Sigrid Undset (Trøndelag Teater, Regi: Bentein Baardson)
  • Mio min Mio av Astrid Lindgren (Wasa Teater, Regi: Tove Appelgren)
  • Bo av Sirius Teatret (Wasa Teater, Regi: Paul Olin)
  • Sara sover av Petter Rosenlund (Brageteatret, Regi: Trond Birkedal)
  • Carmen av Prosper Merimé (Rogaland Teater, Regi: Erik Ulfsby)
  • Scener fra et ekteskap av Ingmar Bergman (Riksteatret, Regi: Carl-Jørgen Kiønig)
  • Isslottet av Tarjei Vesaas (Det Norske Teatret, Regi: Erik Ulfsby)
  • Helt Nils & Øyvind (Dizzie Showteater, Regi: Erik Ulfsby)
  • West Side Story av Bernstein/Sondheim (Tampereen Teatteri, Regi: Heikki Vihinen)
  • En natt i Februar av Staffan Göthe (Brageteatret, Regi: Trond Birkedal)
  • Ronja Røverdatter av Astrid Lindgren (DNS, Regi: Erik Ulfsby)
  • Love Play av Moira Buffini (Bohusläns teater, Regi: Kia Berglund)
  • Ett dukkehjem av Henrik Ibsen (Tampereen Teatteri, Regi: Ritva Holmberg)
  • Kranes konditori av Cora Sandel (Trøndelag Teater, Regi: Carl-Jørgen Kiønig)
  • Raaka Peli av Juha Siltanen (Espoon Teatteri, Regi: Ritva Holmberg)
  • Ensamt (Göteborgs stadst., Regi: Kia Berglund)
  • Om mus og menn av John Steinbeck (Brageteatret, Regi: Trond Birkedal)
  • En sommars dag av Jon Fosse (Svenska Teatern, Regi: Anders Larsson)
  • Donna Rosita av Federico G Lorca (Tampereen Teatteri, Regi: Ritva Holmberg)
  • Rupa Lucian (Brageteatret, Regi: Trond Birkedal)
  • Gaia av Ilpo (Kansallis Ooppera, Regi: Christian Lindblad)
  • Herrojen Eeva av Aleksis Kivi (Tampeeren Teatteri, Regi: Ritva Holmberg)
  • Det vacklande huset av Maria Jotuni (Teater Giljotin, Regi: Kia Berglund)
  • Mor och barn av Jon Fosse (Teater Giljotin, Regi: Kia Berglund)
  • Krusbärs tregården av Anders Larsson (Åbo svenska teatret, Regi: Anders Slotte)
  • Minua ette saa av Jari Ehnroth (Espoon Teatteri, Regi: Johanna Encell)
  • Richard III av William Shakespeare (Teatret Vårt, Regi: Hilda Helwig)
  • Vart tog du elden av Bibi Andersson (Svenska Teatern, Regi: Mitja Sirén)
  • Paria av August Strindberg (Svenska Teatern, Regi: Christian Lindblad)
  • Ampiais paini (tv film, Regi: Meritta Koivisto)
  • Solens barn av Maksim Gorkij (Teaterhögskolan, Regi: Joakim Groth)
  • Carmen av Prosper Merimé (Åbo svanska teatret, Regi: Ritva Holmberg)
  • Hundrade drömmars fröken av J. Encell (Åbo svanska teatret, Regi: Johanna Encell)
  • Labdakidernas hus (antikk samling, Teaterhögskolan, Regi: Dan Henrikson)
  • Underbart men kort av Noel Coward (Lilla Teatern, Regi: Frej Lindqvist)
  • Ruusu Tarha (tv film, Regi: Marja Ruotsala)
  • Infør lycta dörrar av J-P Sartré (Sirius Teater, Regi: Frank Skog)
  • Barabbas av P.Lagerqvist (Sirius Teater, Regi: Paul Olin)
  • Resor med moster av Grahamk Greene (Åbo svenaka teatret, Regi: Frej Lindqvist)
  • Donna D (A.Aspelund show, Svenska Teatern, Regi: Tuuja Jännicke)
  • Victor av L.Vitrac (Teaterhögskolan, Regi: Dick Idman)
  • Glansbilder (danseforestilling, Teaterhögskolan, Regi: Harriet Abrahamsson)
  • Dødsflottet av H.Muller (Sirius Teatret, Regi: Peter Lüttge)
  • Ett drömspel av August Strindberg (Teaterhögskolan, Regi: Maya Tångeberg-Grishin)